Craig Childress

Objawy psychologicznego rozszczepiania przejawiane przez dziecko mogą ujawniać rodzica z zaburzeniami osobowości.

Dr Craig Childress

Inne miejsce, gdzie możemy zobaczyć rozszczepienie, i to jest coś, czego wiele osób zajmujących się zdrowiem psychicznym nie rozumie o rozszczepieniu, to jego sztywność. Gdy następuje przeskok z jednego bieguna na drugi, pojawia się blokada. Dziecko nie posiada zdolności ambiwalentnych, odcieni szarości, więc sztywno lokuje się w jednym miejscu.

Marsha Linehan, zajmując się zaburzeniem borderline i rozszczepieniem, mówiła, że przy tym drugim raz zdefiniowana rzecz nie ulega zmianie. Osoba taka nie jest w stanie przewidzieć przyszłych zmian ani zezwolić na nie w jakimkolwiek aspekcie. Blokuje się. Zobaczysz zatem u dziecka bardzo charakterystyczny objaw, że nie jest ono w stanie jakkolwiek się zmienić w stosunku do alienowanego rodzica. "Z powodu czegoś, co wydarzyło się w przeszłości, na przykład dwa lata temu, odrzucę tego rodzica na zawsze". To klasyczny objaw rozszczepienia. Cokolwiek zostało raz zdefiniowane, na zawsze pozostaje zablokowane. Tak więc ta patologia czy ten zestaw objawów jest również bardzo charakterystyczny dla rozszczepienia.

Zatem jako wykwalifikowany psycholog, dokonując oceny, przyglądając się skrajnej polaryzacji, demonizacji rodzica, a w następnej kolejności zablokowanej postawy dziecka, nieprzystającej na zmianę, zakładającej, że przeszłe wydarzenia będą definiować wszelkie przyszłe wydarzenia. To jest rozszczepienie. W momencie, gdy to zauważysz, już wiesz, że jest gdzieś w rodzinie osobowość narcystyczna lub borderline. Czy jest ona u dziecka? Nie, nie jest u dziecka. Dzieci nie mają zaburzeń osobowości. Gdzie zatem należy szukać patologii? U rodzica. To rodzic...

Jeśli zauważam u dziecka rozszczepienie, powodem zawsze jest wpływ jednego z rodziców. Blokada totalna. Zauważam u dziecka rozszczepienie. Z jakiej innej przyczyny miałoby się to brać? To kwestia neurologiczna. Połączenie w sieci neuronów powstałe w wyniku traumy z dzieciństwa. Czy dziecko może posiadać traumę z dzieciństwa? Nie. Skąd u niego w takim razie rozszczepienie? Jest ono charakterystyczne tylko dla dwóch patologii: narcyzmu i borderline. Czy dziecko jest narcystyczne? Nie. Czy dziecko jest borderline? Nie. Skąd zatem u niego rozszczepienie? Od rodzica.

To pod wpływem rodzica z zaburzeniem narcystycznym lub borderline nabywają tej patologii. Czy rodzic z zaburzeniem narcystycznym lub borderline jest alienowany? Nie. Jak niby… Alienowany rodzic nie może być narcyzem rozwijającym u dziecka patologię rozszczepienia celem demonizacji drugiego rodzica. Nie ma takiej ścieżki, którą to by się mogło zadziać.

To nie alienowany rodzic tworzy patologię rozszczepienia. On nie ma wpływu na swoje dziecko. Jest to oczywiście rodzic sprzymierzony. To jego postawę dzieci wyrażają wobec drugiego rodzica. To sprzymierzony rodzic wywołuje patologię rozszczepienia przeciwko drugiemu małżonkowi. "To zły małżonek, odrzucił mnie, jest straszny". To ten rodzic jest dla patologii dziecka odzwierciedleniem jego samego. Zatem to rodzic używa dziecka jako broni przeciwko swojemu partnerowi. Sam objaw rozszczepienia stanowi diagnozę, który rodzic powoduje patologię.