Sam Vaknin

Samuel Vaknin, ur. 21 kwietnia 1961 w Kirjat Jam – izraelski publicysta. Jest autorem książki pt. Malignant Self Love: Narcissism Revisited (2001), był redaktorem naczelnym nieistniejącej już strony internetowej Global Politician, i ma prywatną stronę internetową poświęconą narcystycznemu zaburzeniu osobowości. 

Istnieją dwa typy narcyzów.

Tacy, którzy są wynikiem poważnej przemocy i tacy, którzy są stawiani na piedestale i podziwiani, ubóstwiani przez swoich rodziców, którzy nigdy się nie mylą i tak dalej. Ale to rozróżnienie to złudzenie optyczne, ponieważ w obu przypadkach dzieci są traktowane jak przedmioty. Niezależnie od tego, czy dziecko jest stawiane na piedestale, czy piedestał jest stawiany na dziecku jako forma przemocy, w obu przypadkach dziecko jest traktowane jak przedmiot. Dziecko doświadczające przemocy jest uprzedmiotowiane. Natomiast dziecko, które jest adorowane i ubóstwiane, również jest uprzedmiotowiane. Staje się ono "naczyniem" na marzenia i oczekiwania rodzica. Jest na nim ogromna presja spełnienia ambicji, życzeń i nadziei rodzica. Innymi słowy, dziecko staje się przedłużeniem rodzica, jego długim ramieniem. W drugim przypadku, gdy dziecko jest poważnie maltretowane lub molestowane, w tym przypadku rodzic w ogóle dziecka nie widzi. Dziecko, znowu, jest naczyniem, ale tym razem na gniew rodzica. Na jego niedoskonałości, frustracje, agresję i tak dalej. W obu przypadkach dziecko jest postrzegane jako bezwolny "pojemnik" na psychikę, umysł rodzica, a nie jako jednostka. Zupełnie nie jako jednostka. Tak naprawdę tacy rodzice nie pozwalają dzieciom, maltretowanym dzieciom, ustanowić granic, ustanowić poczucia autonomii osobistej, poczucia własnej wartości i poczucia własnej przyszłości. Nie pozwalają im iść ich własną drogą. Mają dziecko pod ścisłą kontrolą. Wywierają na nim przymus. Izolują dziecko społecznie i pod innymi względami. Wszystkich innych ludzi, którzy mogliby pojawić się w życiu dziecka, tacy rodzice traktują jako konkurencję. Dlatego w późniejszym życiu nie pozwalają dziecku na posiadanie dziewczyny czy chłopaka. A jeśli do tego dojdzie, taki rodzic stara się oczernić przyszłego małżonka. To samo, gdy pojawią się dzieci i tak dalej. Istnieje ciągły stan posiadania i dominacji przez rodzica. Tak naprawdę nie ma znaczenia, w jaki sposób dziecko doświadcza przemocy, czy poprzez ubóstwianie, czy poprzez jego zadeptywanie, to rozróżnienie nie jest zbyt ważne. 

Osiem sposobów na przetrwanie narcyza.

Podczas 25 lat badań, zarówno moich, jak i innych, doszliśmy do wniosku, że istnieje jedynie osiem efektywnych sposobów manipulacji narcyzem. Więc wszystkim z nastawieniem amerykańskim chcę przekazać te osiem sposobów w pierwszych piętnastu minutach. Druga część wykładu jest po to, by wytłumaczyć, dlaczego te metody działają, aby wybrać się na wycieczkę po umyśle narcyza. To nie Disneyland, to komnata grozy, obóz koncentracyjny. Więc wszyscy, którzy będą usatysfakcjonowani pierwszą częścią wykładu, mogą iść. Po tym gwarantuję, że zrobi się nieprzyjemnie. Ci, którzy przetrwają cały wykład, pojmą, jak to jest być narcyzem. I przy użyciu tego głębokiego zrozumienia będziecie w stanie z nim przetrwać lub jeśli chcecie, lepiej go zmanipulować.

 

Jednym z większych problemów z informacjami dostępnymi w sieci i offline jest to, że ludzie, którzy je oferują nie są narcyzami. Nie wiedzą tak naprawdę, jak działają tacy ludzie. Przedstawiają perspektywę i doświadczenie ofiary narcyza. To stwarza dobrą atmosferę, ludzie o podobnym myśleniu, z podobnymi doświadczeniami zawsze lubią zbierać się razem, jednak jest to nieproduktywne. Dzisiaj, na koniec tego wykładu, staniecie się wydajni w stosunkach z narcyzem, ponieważ dogłębnie zrozumiecie, jak to jest nim być. Nasze ciała składają się z mięsa i krwi, lecz nasze umysły składają się z marzeń i snów. Nasze mózgi nie ufają naszym zmysłom. Informacja, która dostaje się do mózgu ze środowiska jest przez niego przetwarzana w celu ignorowania zmysłów. Żyjemy w ciągłym śnie. Nie jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z rzeczywistością, ale jesteśmy w kontakcie z naszym umysłem. Narcyz ingeruje w nasze marzenia. W życiu nie uczymy się z doświadczeń, uczymy się z traumatycznych przeżyć, uczymy się z naszych ran. Narcyz jest mistrzem rozpoznawania ran i ich wykorzystywania. Narcyz ingeruje w twoje marzenia i utożsamia się z twoimi ranami. Nie ma głębszej intymności niż to. Partnerzy narcyzów mówią, że trudno im znaleźć kogoś nowego, ponieważ nikt nie dorównuje narcyzowi intensywnością. Kiedy już doświadczysz intymnego związku z narcyzem, inni partnerzy wydają się być jak czarno-biały film. Narcyz to film kolorowy, trzymający w napięciu, zapewniający niesamowite doświadczenia, niedościgniony, niespotykany, niepowtarzalny. Pamiętaj jednak, narcyz ingeruje w twoje sny i utożsamia się z twoimi urazami, a nie ma większej intymności niż to. Zanim jednak zbadamy umysły tych całkiem unikalnych stworzeń, pozwólcie, że opowiem wam, jak obiecałem wcześniej, o ośmiu technikach.

 

Istnieje osiem technik, ja odkryłem siedem z nich i smutno mi o tym mówić, ale ktoś inny wymyślił ósmą. To druzgocące. Nigdy się po tym nie pozbierałem, ale niech to zostanie między nami.

 

Do teraz najbardziej efektywną techniką jest brak kontaktu. W minucie, w której zidentyfikujesz kogoś jako narcyza albo osobę z wyraźnymi narcystycznymi cechami, odchodzisz. I tak, odchodzisz, nawet jeżeli jest to twoja matka albo ojciec, albo syn, a już na pewno, gdy jest to twój mąż lub żona. Następuje brak kontaktu bezpośredniego czy pośredniego. Jeśli komunikacja wychodzi z twojej strony, niech wychodzi przez usługi prawników, księgowych czy sądów. Nie przyjmuj prezentów, nie odbieraj telefonów, nie zaprzyjaźniaj się, nie obserwuj mediów społecznościowych swojego byłego partnera. Nie rozmawiaj z przyjaciółmi swojego partnera, z jego matką. Nie utrzymuj kontaktu. To do tej pory najbardziej efektywna metoda i dzisiaj jest ona rekomendowana przez większość specjalistów od zdrowia psychicznego i terapeutów rodzinnych.

Co, jeśli macie razem dzieci? Ogranicz kontakt, komunikuj się przez osoby trzecie. Nie dyskutuj na prywatne tematy niezwiązane z dziećmi.

Co, jeśli prowadzicie razem odnoszący sukcesy i opłacalny biznes? Rozwiążcie go. Odejdź. Twoje zdrowie psychiczne i przetrwanie są ważniejsze niż jakikolwiek interes.

Co, jeśli to twoja matka? Tak samo. Narcyz jest toksyczny. Odejdź. W trakcie lat, dekad mojej pracy w tym obszarze nigdy nie usłyszałem dobrej przyczyny utrzymania kontaktu. Jeśli nie zrywasz kontaktu, oznacza, że nie chcesz go zerwać. Ponieważ narcyz wciąż wypełnia niektóre emocjonalne potrzeby. Więc, jeśli chcesz zachować kontakt, mam dla ciebie siedem innych technik.

 

Bardzo efektywną metodą, której nie odkryłem, jest technika nazwana "szarą skałą. Polega na dostarczaniu narcyzowi minimalnych odpowiedzi, na udawaniu bycia nudnym, jednowymiarowym, trochę głupim, niezbyt interesującym. Stopniowo, narcyz prawdopodobnie straci zainteresowanie i ruszy dalej, do kolejnego źródła zaopatrzenia. To szybka metoda, zaczyna działać w ciągu kilku miesięcy. Wszystko, co musisz robić, to minimalnie odpowiadać, nie na temat, ignorować, wpatrywać się, nic nie robić.

 

Następna technika jest nazwana "zmianą kierunku" lub "techniką przynęty". Polega na znalezieniu wspólnego wroga, sąsiada, szefa, szwagierki albo ulubiony wybór, teściowej. Kogoś, kto zdaniem twoim i narcyza jest waszym wspólnym wrogiem. Wtedy ty i narcyz stajecie się sprzymierzeńcami przeciwko temu wspólnemu wrogowi. To może być instytucja, partia rządząca, kościół, Stany Zjednoczone. To ulubiona rzecz. Po prostu znajdujesz wspólnego wroga i stajesz się przyjacielem narcyza. Oto technika zmiany kierunku lub technika przynęty, wabika.

 

Następna technika nazywa się metodą odzwierciedlania. Nie powinno jej się stosować na psychopatycznych narcyzach. Psychopatyczny narcyz nie kontroluje swoich impulsów, ma tendencję do agresji, jest precyzyjny, ale w przypadku zwykłych narcyzów ta technika działa cuda. Po prostu odzwierciedlasz narcyza. Odzwierciedlanie jest okropnym określeniem, ale wybrałem je, ponieważ w zwierciadle wszystko jest naprzeciw, odwrotne, to tak naprawdę kopiowanie, imitowanie narcyza. On krzyczy, ty krzyczysz. On cię upokarza, ty upokarzasz go. On cię zdradza, ty go zdradzasz. Czegokolwiek on by nie zrobił, robisz to samo. Sławna piosenka mówi, "cokolwiek byś nie zrobił, ja zrobię to lepiej". To jest esencja tej metody. Przynosi to dwa efekty. Eskalacja, narcyz jak każdy tyran jest tchórzem i kiedy staje przed eskalacją wycofuje się. Drugi efekt polega na stworzeniu w narcyzie poczucia samoświadomości. Narcyz nie jest introspektywny, nie ma samoświadomości, więc odzwierciedlenie pomaga mu zobaczyć siebie w lustrze, zauważyć, co robi. Dla tych, którzy studiują albo interesują się psychologią i lubią psychologiczne określenia, ta technika jest tak naprawdę formą warunkowania instrumentalnego. To warunkuje zachowanie narcyza. Używamy warunkowania instrumentalnego do udomowienia zwierząt. Ale zwierzęta to sama przyjemność.

 

Następna technika jest znana jako "wspólna psychoza" lub "wspólne zaburzenie psychotyczne". Ta technika kryje się również pod innymi nazwami: złudzenie albo narracja, syndrom sztokholmski, więź urazowa i tak dalej. Jest to dokładne przeciwieństwo odzwierciedlania. Wyolbrzymiasz wszystko, co robi narcyz. Tak więc narcyz mówi: "Rozwiązałem pewien problem w pracy. Nikt nie mógł tego rozwiązać ani moi głupi koledzy, ani mój szef idiota! Przyszedłem i załatwiłem sprawę w 5 minut!". We wspólnej psychozie twoja odpowiedź brzmiałaby: "Czemu zajęło ci to aż 5 minut? Jesteś takim super geniuszem, tobie zajęłoby to ze dwie! I w sumie, dlaczego spędzasz tak dużo czasu w tej swojej głupiej pracy z tymi idiotami? Zasługujesz na więcej. Jesteś światowej skali geniuszem, jeszcze nie rozpoznanym, ale wciąż..." Tworzysz karykaturę, karykaturujesz pretensjonalności i zachowania narcyza. Tworzysz karykaturę z jego pretensjonalności i zachowania narcyza. W literaturze zabieg taki nazywany jest parodią, parodiujesz go. To we wspaniały sposób sprawia, że narcyz staje się skromny. Typowa reakcja brzmiałaby: "Nie no, nie przesadzaj, wiesz, nie jestem aż takim geniuszem", w związku z tym jest to technika manipulacji zachowaniem. Wkraczasz w psychotyczny świat narcyza, wspomagasz go i wzmacniasz, tak że nawet narcyz widzi, jak bardzo on sam jest szalony.

 

Następna technika jest bardzo blisko powiązana z poprzednią. Polega na zapewnieniu narcyzowi wyskalowanej, rozsądnej, ale wysokiej klasy narcystycznego zasobu. Narcystyczny zasób to oczywiście uwaga, po prostu, uwaga. Uwaga może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny charakter. Każda uwaga jest narcystycznym zasobem, błędem jest myślenie, że tylko pozytywna. Więc powiedzenie narcyzowi: "Podziwiam cię, wiesz tak dużo, jesteś wspaniały i bardziej seksy niż Wikipedia" jest przykładem wysokiej klasy narcystycznego zasobu. Ale powiedzenie: "Jestem tobą przerażony, boję się ciebie, jesteś tak silny, tak bezlitosny i tak okrutny" także jest wysokiej klasy zasobem narcystycznym. Zasób narcystyczny jest narkotykiem, a narcyz jest narkomanem. Metoda ta jest prosta: zostajesz dilerem. Dostarczasz narkotyk, działkę, dawkę. To tworzy ekstremalną zależność i narcyz, dzięki źródłu zasobu, staje się współuzależniony albo nawet i chwiejny emocjonalnie. Narcyzi są zależnymi osobami, postaraj się więc, żeby były zależne od ciebie. Zapewniasz dobry towar, możesz ustalić swoją cenę. Jak w Harlemie w Nowym Jorku.

 

Następna metoda jest znana jako "zatrzymywanie", przeciwieństwo poprzedniej techniki. W poprzedniej technice dajesz zasób. W tej zatrzymujesz zasób, nie dajesz go. Zatrzymujesz komunikację, ciche dni. Powstrzymujesz seks, powstrzymujesz seksualną wyłączność, to się nazywa triangulacja. Powstrzymujesz więc niezbędne elementy dla samoregulacji narcyza. Poprzez wstrzymywanie tych rzeczy zmuszasz narcyza do nadskakiwania tobie w celu wydobycia z ciebie tego, co wstrzymujesz. Wstrzymujesz seks, nagle jest zainteresowany. Wstrzymujesz komunikację, nagle stara się z tobą ciągle rozmawiać. Wchodzisz w relację z innym mężczyzną, nagle staje się zazdrosny i zaborczy. Wstrzymywanie jest bardzo potężną techniką, jednak ma swoje ograniczenia. Musi być stosowana wraz z poprzednią metodą, nigdy osobno. Tak więc dawki wysokiej klasy zasobu, krótkie okresy wstrzymania. Zasób, wstrzymanie. Zasób, wstrzymanie. Ta technika to "przerywane wzmocnienie".

 

Jeśli przyjrzysz się wszystkim tym technikom, które opisałem, co zauważasz? Wszystkim tym technikom: przerywane wzmocnienie, warunkowanie, więź urazowa. Co cię uderza? To są dosłownie narcystyczne zachowania. To dokładnie to samo, co robi tobie narcyz. Innymi słowy, jedynym sposobem manipulacji narcyzem i przetrwania tego procesu i opowiedzenia o nim jest stanie się jednym z nich. Porozmawiamy o tym za chwilę. Ten typ nabytego zachowania jest nazywany narcystyczno-psychopatycznym nałożeniem.

 

Nasze badania jasno pokazują, że na całym świecie, partnerzy narcyzów po pewnym czasie, gdy są traumatyzowani i prześladowani, rozwijają wyraźne narcystyczne i psychopatyczne cechy. Narcyzm, panie i panowie, jest o wiele bardziej zaraźliwy i o wiele szerzej rozprzestrzeniony niż koronawirus. I nie ma żadnej kwarantanny dla ofiar.

 

Zawracamy więc do samego początku, dlaczego moją jedyną rekomendacją jest brak kontaktu. Zawsze była to moja rekomendacja, ponieważ sam ją odkryłem i do tej pory nie ma nic bardziej skutecznego, tylko brak kontaktu. Pozostajesz w kontakcie z narcyzem bawisz się z ogniem, bawisz się ze swoją duszą ze swoim zdrowiem psychicznym. Skończysz jako narcyz i psychopata. Te zachowania, nałożenie narcystyczno-psychopatyczne, są przejściowe, są tymczasowe.

 

Ofiary złożonego zespołu stresu pourazowego wykazują zachowania identyczne z zachowaniami osób z zaburzeniami typu borderline. Zachowania te przemijają, gdy trauma jest leczona. Istnieją jednak dwie rzeczy, które ucierpią na zawsze: zdolność do zaufania drugiej osobie i empatia. U osoby przebywającej przez długi czas z narcyzami i psychopatami rozwija się deficyt empatyczny, który nigdy się nie odnawia. Podobny deficyt empatii możemy zaobserwować wśród alkoholików, wśród narkomanów, wśród przewlekle lub śmiertelnie chorych ludzi. Czy w taki sposób chcesz skończyć? Po co grać w te gierki? Jaki jest cel manipulacji narcyzem? Nawet nie pakuj rzeczy, nie warto - odejdź. Oto 15 minut, jak obiecałem, a teraz zapraszam was na wycieczkę po umyśle narcyza.