Opieka Naprzemienna

Opieka naprzemienna (opieka wspólna, piecza wspólna, piecza równoważna) – sposób opieki nad dzieckiem po rozwodzie lub rozstaniu rodziców polegający na przyznaniu każdemu z rodziców przez sąd prawa do pieczy nad dzieckiem w określonym i równym czasie w ciągu roku np. dziecko zamieszkuje na zmianę dwa tygodnie u ojca, dwa tygodnie u matki. 

Konferencja prasowa Narodowej Organizacji Rodziców, Nowy Jork 18.09.2019 


[Ginger Gentile, reżyser, Erasing Family Documentary]

Kiedy dzieci dostają więcej miłości, rozwijają się lepiej. Kiedy dzieci mają oboje rodziców, rozwijają się lepiej. Wszyscy o tym wiemy. Szkoda, że nadal musimy nad tym debatować i szkoda, że nasi politycy nie podejmują żadnych działań w kierunku tego, aby każde z rodziców miało równe prawa do kontaktu z dziećmi po rozwodzie, separacji lub w przypadku rodziców, którzy nigdy nie byli małżeństwem.

 

[Don Hubin, emerytowany profesor]

Wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 30-35 lat wykazało, że dzieci, które dorastają z rodzicami, mającymi wspólna pieczę nad dzieckiem, rozwijają się tak samo dobrze, jak dzieci rodziców nierozwiedzionych i o wiele lepiej niż dzieci z rodzin, gdzie tylko jeden rodzic ma pełne prawa rodzicielskie, a drugi ustalone "kontakty". Badania te zostały przeprowadzone w kraju i na świecie i mamy mocne dowody na to, że ten lepszy rozwój dzieci nie wynika jedynie z faktu, iż rodzice wybierający pieczę równoważną mają zazwyczaj wyższe dochody i są lepiej wykształceni. Niezależnie od dochodów, niezależnie od poziomu wykształcenia, dzieci po prostu rozwijają się lepiej, kiedy mają tak samo dobry kontakt z obojgiem rodziców.

 

[Joe Hunter, założyciel „WT Athletics”]

Niestety, kiedy to się nie uda, nie ma żadnego systemu pomocy dla osób takich jak ja, które nie mają wysokich dochodów, aby pomóc nam utrzymać relację z dzieckiem. Dosłownie walczę o bycie produktywnym ojcem. Coś takiego bardzo demotywuje i traumatyzuje.

 

[Nataly Antwar, matka założycielka fundacji „Amazing Mothers Without Custody”]

Chcę powiedzieć, że kiedy złożyłam pozew o rozwód, złożyłam pozew o pełne prawa rodzicielskie, gdzie ojciec widuje się z dzieckiem co dwa tygodnie w weekendy i może wziąć je na noc raz w tygodniu. I nie zrobiłam mu tego na złość, po prostu myślałam, że to normalne. I kiedy się temu sprzeciwił, byłam bardzo zaskoczona i wręcz zszokowana, bo myślałam sobie: “Przecież matki zawsze dostają pełne prawa rodzicielskie, a ojcowie widują się z dziećmi co dwa tygodnie”, gdyż tego nauczyło mnie społeczeństwo. Dlatego wydaje mi się, że gdybym wtedy rozumiała czym jest piecza naprzemienna i że da się ustalić taki grafik, to postąpiłabym zupełnie inaczej. Zrozumienie tego zajęło mi dwa lata i przez ten czas miałam pełne prawa rodzicielskie. Dlatego wydaje mi się, że to powinno zacząć się na poziomie ustawodawczym i później stanie się to normą społeczną.

 

[Kangol Kid legenda rapu]

Prawo, które obecnie istnieje, sprawia, że ojcowie nie płacą alimentów. Wielu ojców czuję się zmuszonych do podjęcia tej decyzji przez system. System odstrasza cię od chęci bycia dobrym ojcem. Przyszedłem tu, aby powiedzieć, że system potrzebuje zmiany.

 

[Jenna Lopez dziecko rozwodu]

Kiedy miałam dwanaście lat, przydzielono mi prawnika, aby reprezentował mnie podczas rozwodu moich rodziców. Patrząc na siebie z perspektywy czasu, widzę, jaka byłam przerażona, bałam się o swoje bezpieczeństwo, nie wiedziałam, gdzie będę mieszkać, kto będzie się mną zajmował, patrząc na to znów czuję się bezradna.

 

[Ashley-Nicole Russell adwokat, autor „The Cure for Divorce Culture”]

Jak by to było, gdyby moi rodzice mieli równe prawa po rozwodzie? Jak by to było, gdyby byli sobie równi tak samo jak wtedy, kiedy mnie stworzyli? Konflikt zostałby drastycznie zminimalizowany. A moje życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Rozwód ukształtował mnie w ogromnym stopniu i moją misją jest zmienić to, jak rozwody działają w tym kraju, tu, w Karolinie Północnej i ta zmiana znowu zaczyna się od dzieci.

 

[Clayton Craddock, prezes NPO w Nowym Jorku]

Uważam za żenujące to, że Kentucky to aktualnie jedyny stan, który ma ustawę o pieczy równoważnej. Potrzebujemy w Nowym Jorku rozsądnego prawa, które bez obciążania podatników kosztami, sprawi, że rodziny będą zdrowsze. Potrzebujemy nowego prawa matrymonialnego, które sprawi, że żaden rodzic nie będzie bał się utraty kontaktu z dzieckiem tylko dlatego, że nie chce już mieszkać z małżonkiem. Kiedy ludzie się rozwodzą lub rozstają, to nie oznacza końca ich rodziny, jest ona jedynie przearanżowana. Przenieśmy Nowy Jork do XXI wieku i zacznijmy robić to, co jest dobre dla naszych dzieci.

 

[Dr Jeff Gardere, psycholog]

Ważne jest, aby nie pozwolić dzieciom ucierpieć przy trudnych rozwodach, trudnych separacjach, trudnych rozstaniach. One się zdarzają, ale jako rodzice i jako dorośli musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie emocjonalne naszych dzieci.

 

Źródło: https://vimeo.com/820453110